Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı olarak Karaiskakio Vakfı ile yaptığımız işbirliği sayesinde Kıbrıs Kemik İliği Arşivi üzerinden Uluslararası Kemik İliği Donör Bankası’na kemik iliği donör kaydı imkanı sağlamaktayız.

Her sene binlerce kişi, çoğu zaman çocuklarda görülen, lösemi, lenfoma ve başka kalıtsal hematolojik hastalıklarla karşılaşabiliyorlar. Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gördükten sonra iyileşen bazı hastalar bundan başka bir tedaviye ihtiyaç duymazlar. Fakat bazı hastalarda ailesi veya gönüllü donörün bağışladığı kök hücre transplantasyonu tedavinin tek yoludur ve transplantasyon ciddi ve zorlu bir süreçtir. Kök hücre  nakli sayesinde bugüne kadar birçok hasta yeniden hayata dönmüştür.

Kıbrıs Kemik İliği Arşivinde 125 000’den fazla Kıbrıslı gönüllü donör kaydı bulunmaktadır. Nüfus oranına göre , dünyanın en büyük kemik iliği arşivi olan Kıbrıs Kemik İliği Arşivi, Uluslararası Kemik İliği Donör Bankası’nın (Bone Marrow Donors Worldwide – BMDW- http://www.bmdw.org/ )  üyesi olarak dünya çapında transplantasyona ihtiyacı olan herhangi bir hastaya gönüllü donörlerin kök hücre bağışında bulunmalarını ve Kıbrıslı hastaların yabancı donörlerden nakil olmalarına olanak sağlamaktadır. Katı kuralların altında çalışan arşiv, 2008 yılında Uluslararası Kemik İliği Donör Arşivleri Birliği’nden başarı belgesi almıştır.

Donör kaydı yaptırmak için tıklayınız.