ARZU ACAROĞLU

 

Umutsuzluğun ne kötü bir duygu olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Sağlığın insan hayatındaki önemi ise tüm maddi ve manevi varlıklardan önce gelir diye iddia etsem kimse karşı çıkmaz inancındayım.Ancak, insanoğlu sağlığı bozulmadan ve hastalıkları yaşamadan bunun ne kadar önemli olduğunu anlamakta güçlük çeker. Hayatta en büyük erdem, hastalık yaşamadan hastalığa yakalananların duygularını anlamak ve daha önemlisi bu sorumluluğu paylaşmak ve hissetmektir. Hele ki kanser denen illeti yaşamadan, görmeden sorumluluk ve yardımlaşma duygusunu hissetmek daha da zordur.

Birgün telefonum çaldığında ve lösemi hastası bir insana ilik verirmisin dendiğinde yaptığım ilk şey bu sorululuğu iliklerime kadar hissetme ve paylaşma fırsatını bana verdiği için tanrıma şükretmek oldu. Hemen seve seve kabul ettim. İnanın bu süreçte yaşadığım hiçbir zorluk yaptığım bu yardımın ve bir insanı hayata yeniden sıkı sıkı bağlamanın verdiği mutluluğun önüne geçemedi. Zorluklar derken kimseyi yanıltmış olmayayım. İnsan hayatının hemen her döneminde bundan çok daha büyük zorluklar yaşar emin olun. Ama yaşadığım mutluluk ve huzurun büyüklüğü insan hayatında çok fazla rastlanmayan orandaydı. Yaşadığım mutluluğu ve huzuru kelimelerle ifade edebilmem inanın çok zor. Bu olayla insanın kısacık ömrünün ve yaşamanın değerini daha iyi anladım. En önemlisi ise paylaşmak duygusunun, diğer insanların hayatını önemsemenin ve insanlara yardım etmenin ne kadar büyük erdemler olduğunu bir kez daha ve daha güçlü olarak hissettim. Bu duyguları yaşamak için bir insanı tanımanın veya o insanın illa ki yakınımda birisi olmasının hiçbir önemi olmadığını ve hiç tanımadığım insanlarla hayatı paylaşmanın ve onlara yaşama şansı vermenin de aynı huzur ve mutluluğu yaşattığını yeniden keşfettim.

Tüm insanların mutlaka bu duyguları yaşamaları ve bu olanağı yakaladıklarında hiç düşünmeden değerlendirmeleri dileğiyle.

 

                                                                                                   Arzu ACAROĞLU / Lefkoşa

                                                                                                   Bağış Tarihi: 04/05/2006